Dijagnoza hiperhidroze
Prije pronalaženja odgovarajućeg tretmana za prekomjerno znojenje, stanje se prvo mora dijagnosticirati. U ovom ćete članku naučiti o koracima uključenim u dijagnosticiranje hiperhidroze.
Imajte na umu da svaki liječnik može imati nešto drugačiji pristup dijagnosticiranju bolesti i prilagoditi dijagnozu vašem individualnom opisu simptoma. Ovdje predstavljene informacije trebale bi vam dati uvid u to što možete očekivati na dijagnostičkom pregledu kod vašeg liječnika.
Anamneza: Bilježenje povijesti bolesti
Na početku pregleda kod liječnika možete dobiti upitnik u koji već možete unijeti najvažnije ključne podatke o sebi, kao što su prethodne bolesti, lijekovi koje ste uzimali, alergije itd. To se često naziva i anamneza. Ovo je standard u većini medicinskih ordinacija – osobito ako ovog liječnika posjećujete prvi put.
Naknadne konzultacije liječnik-pacijent idu u više detalja, u kojima se može detaljno raspravljati o povijesti bolesti. To uključuje, primjerice, postoje li akutne ili kronične bolesti, jesu li u prošlosti rađene operacije ili koji se lijekovi ili drugi pripravci redovito uzimaju. Osim toga, možete biti ispitani i o bolestima unutar obitelji, jer mnoge bolesti mogu biti naslijeđene.
Ovdje također imate priliku detaljno opisati svoje simptome. Pokušajte biti što otvoreniji i iskreniji. Neka vam ne bude neugodno zbog prekomjernog znojenja. Liječnici su upoznati s kliničkom slikom. Zapamtite: niste jedini s ovim problemom!
Savjet: U redu je da liječnik vidi da se puno znojite; ne morate se toga sramiti pred njim. Ako je znoj vidljiv, to mu čak može pomoći da postavi dijagnozu. Stoga se ne biste trebali tuširati, presvlačiti ili činiti bilo što da sakrijete znojenje neposredno prije pregleda kod liječnika! Ovdje možete pronaći još nekoliko savjeta i popis koji će vam pomoći da se pripremite za pregled kod liječnika.
Fizikalni pregledi: Određivanje oblika bolesti
Za dijagnostiku i liječenje osobito je važno utvrditi radi li se o primarnoj ili sekundarnoj hiperhidrozi. Dok se kod primarnog oblika bolesti liječi samo znojenje, kod sekundarnog oblika obično se liječi osnovna bolest, čime se normalizira i lučenje znoja.
Ako postoji sumnja na neku osnovnu bolest, kao što je hipertireoza ili dijabetes melitus, liječnik je može potvrditi ili isključiti različitim metodama. To može uključivati:
- Fizikalni pregled: npr. slušanje, perkusija, palpacija itd.
- Laboratorijske pretrage: npr. pretraga krvi za određivanje krvne slike ili određivanje hormonskog statusa
- Slikovni postupci: npr. ultrazvučni pregled
Kvalitativni testovi: Procjena kvalitete života
U dijagnosticiranju hiperhidroze središnju ulogu ima ograničenje kvalitete života uzrokovano prekomjernim znojenjem. Koristeći standardizirane upitnike, liječnik može jednostavno kvantificirati utjecaj bolesti pomoću bodovnog sustava. Za prekomjerno znojenje mogu se koristiti različiti upitnici. To uključuje:
- HDSS: Skala težine bolesti hiperhidroze
- HidroQol©: Indeks kvalitete života s hiperhidrozom
- DLQI: Dermatološki indeks kvalitete života
Obično može biti od pomoći ako si postavite sljedeća pitanja o svom znojenju u svakodnevnom životu prije posjeta liječniku:
- U kojim situacijama se osobito javlja prekomjerno znojenje?
- Koliko često primjećujete prekomjerno znojenje?
- Koja su ograničenja ili stresovi u svakodnevnom životu u vašem slučaju povezani s tim? Na primjer, na poslu, u školi, na fakultetu, u hobijima, partnerstvima, prijateljstvima ili slično.
- Postoje li i fizički utjecaji? Na primjer, u obliku kožnih promjena u područjima koja se jako znoje.
Kvantitativni testovi: Bilježenje količine znoja
U nekim slučajevima može biti korisno preciznije odrediti jačinu znojenja ili zahvaćena područja tijela. U tu svrhu mogu se koristiti različite metode ispitivanja, npr.:
- Gravimetrija: mjerenje količine znoja tijekom određenog vremenskog razdoblja (npr. tijekom 5 minuta) pomoću filter papira i preciznih vaga
- Minortest (jod-škrobni test): Određivanje područja kože koja se jako znoje korištenjem škrobnog praha s jodom
Neki od opisanih testova ponekad su dugotrajni i može se dogoditi da se pacijenti ne znoje pojačano tijekom njihova izvođenja.
Prema njemačkim smjernicama za definiciju i terapiju primarne hiperhidroze, bolest se dijeli na 3 stupnja težine. U slučaju prekomjernog znojenja ispod pazuha, aksilarne hiperhidroze, to su:
- Stupanj I: blaga hiperhidroza sa značajno povećanom vlažnošću kože i znojnim mrljama promjera između 5-10 cm
- Stupanj II: umjereno jaka hiperhidroza sa stvaranjem vidljivih znojnih kapi i znojnih mrlja promjera između 10-20 cm
- Stupanj III: teška hiperhidroza sa znojem koji kaplje ili se slijeva i znojne mrlje veće od 20 cm u promjeru
Ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili sugestija u vezi sadržaja ove internetske stranice, obratite se uredništvu!
Pišite nam: znojenje@drwolffgroup.com